Drzewka owocowe

W naszej szkółce posiadamy sadzonki drzewek owocowych odmian klasycznych, które są często spotykane w ogrodach i sadach, a także odmiany drzewek owocowych nowych cechujących się niespotykanymi walorami smakowymi. Wybierz według własnego uznania i potrzeb, a my dostarczymy zadbane i zdrowe sadzonki, które wyrosną na okazałe drzewa owocowe.

Sadzonki drzew owocowych w ofercie:

Grusza Bonkreta Williamsa

Pyrus communis "Bonkreta Williamsa"
Wysyłka jesień 2024
26,00 zł

Brzoskwinia Harnaś

Prunus persica "Harnaś"
Wysyłka jesień 2024
35,00 zł

Brzoskwinia Inka

Prunus persica "Inka"
Wysyłka jesień 2024
35,00 zł

Brzoskwinia Iskra

Prunus persica "Iskra"
Wysyłka jesień 2024
35,00 zł

Brzoskwinia karłowa ciemnopurpurowa

Prunus persica
Wysyłamy 2-5 dni
34,90 zł

Brzoskwinia płaskoowocowa Saturn

Prunus persica var. platycarpa
Wysyłka jesień 2024
35,00 zł

Brzoskwinia Redhaven

Prunus persica "Redhaven"
Wysyłka jesień 2024
35,00 zł

Brzoskwinia Reliance

Prunus persica "Reliance"
Wysyłka jesień 2024
35,00 zł

Brzoskwinia Soczysta

Prunus persica "Soczysta"
Wysyłka jesień 2024
35,00 zł

Brzoskwinia Velvet

Prunus persica "Velvet"
Wysyłka jesień 2024
35,00 zł

Czereśnia Burlat

Prunus avium "Burlat"
Wysyłamy 2-5 dni
32,00 zł

Czereśnia Burlat w doniczce

Prunus avium "Burlat"
Wysyłka jesień 2024
35,00 zł

Czereśnia Buttnera Czerwona

Prunus avium "Buttnera Czerwona"
Wysyłamy 2-5 dni
32,00 zł

Czereśnia Karesowa

Prunus avium "Karesowa"
Wysyłka jesień 2024
32,00 zł

Czereśnia Kunzego

Prunus avium "Kunzego"
Wysyłamy 2-5 dni
32,00 zł

Czereśnia Octavia

Prunus avium "Octavia"
Wysyłka jesień 2024
32,00 zł

Czereśnia Rainer

Prunus avium "Rainer"
Wysyłka jesień 2024
32,00 zł

Czereśnia Rivan

Prunus avium "Rivan"
Wysyłka jesień 2024
32,00 zł

Czereśnia Schneidera Późna

Prunus avium "Schneidera Późna"
Wysyłka jesień 2024
32,00 zł

Czereśnia Van

Prunus avium "Van"
Wysyłka jesień 2024
32,00 zł

Drzewka owocowe do ogrodu

W przypadku wyboru drzewek owocowych do ogrodu tak jak innych roślin należy kierować się podstawowymi wymaganiami uprawy: rodzaj gleby, nasłonecznienie stanowiska, wilgotność. Dodatkowo konieczne jest uwzględnienie rozmiaru rośliny. Jeśli drzewko owocowe w ogrodzie ma dodatkowo pełnić funkcję ozdobną podczas kwitnienia to należy uwzględnić datę zakwitnięcia, długość utrzymywania się kwiatów oraz ich kolor.

Drzewka owocowe w ogrodzie najlepiej sadzić w miejscach, które pozwolą na bezproblemowy zbiór owoców – owoce nie zebrane, które spadną mogą przyczynić się do rozwijania chorób i szkodników.

Wybierając drzewka owocowe do ogrodu przydomowego warto uwzględnić także okres zbioru owoców. Obecnie dostępnych jest wiele odmian tego samego gatunku różniących się nie tylko smakiem i wielkością owoców ale także okresem zbioru. Dzięki dobremu rozplanowaniu można zbierać świeże dojrzałe owoce np.: wiśnie lub jabłka przez kilkanaście tygodni. Posiadając różne odmiany drzewek owocowych można dopasować je do potrzeb domowników i część z nich wybrać z przeznaczeniem na bezpośrednią konsumpcję, a część na przetwory.

Pielęgnacja i uprawa drzewek owocowych

Mnogość dostępnych odmian drzewek owocowych pozwala na wybranie tych, które będą dopasowane do możliwości, wiedzy oraz czasu potrzebnego do pielęgnacji roślin przez właściciela. W naszej ofercie posiadamy odmiany drzewek owocowych, które są odporne na choroby oraz mrozy co zmniejsza konieczność pielęgnacji do minimum.

Dla osób, które lubią wyzwania i chcą poszczycić się uprawą roślin nieco bardziej wymagających posiadamy w ofercie takie drzewka.

Drzewka owocowe kolumnowe

Jest to bardzo interesujące i co raz chętniej wybierane rozwiązanie dla właścicieli niewielkich ogrodów przydomowych, tarasów, a nawet balkonów. Drzewka owocowe kolumnowe są to rośliny wyprodukowane na podkładce, która zapewnia pionowy i wąski pokrój. Zazwyczaj nie wymagają szczególnych zabiegów czy przycinania. Nie jest to typowa odmiana prowadzona w formie kolumny – są to specjalnie wytworzone drzewka (zazwyczaj na licencji) z typowych odmian. Posiadają owoce takie same jak odmiana nie kolumnowa.

Pielęgnacja i prowadzenie drzewek owocowych kolumnowych

Jest stosunkowo proste. W pierwszym roku wiosną należy skrócić pędy boczne oraz przewodnik. W 2 i 3 roku skracamy pędy do około 30cm pozostawiając najwyższy przewodnik. Pędy boczne można formować aby utworzyły zamierzony pokrój rośliny – najlepszym rozwiązaniem jest poziome utrzymanie pędów bocznych w celu zapewnienia dopływy światła do liści. W kolejnych latach należy wykonywać czyszczenie suchych pędów oraz przycinanie zbyt gęstych.

Drzewka kolumnowe mogą być wysadzane do gruntu oraz mogą być z powodzeniem uprawiane w donicach. W przypadku uprawy drzewka kolumnowego w donicy należy zadbać o odpowiednio dużą donicę (minimum 3-4 litry) z otworami w dnie aby drzewko, które mierzy 2-3 metry nie przewróciło się na wietrze. Jeśli drzewko kolumnowe będzie stało na tarasie lub balkonie jedną stroną zwrócone do ściany warto je co kilka dni obrócić w stronę słońca aby pędy rozwijały się równomiernie (jeśli drzewko rozwinie pędy po jednej stronie może to spowodować przewracanie donicy).

Drzewka owocowe karłowate są narażone na przemarzanie. Dlatego w okresie zimowym należy je zabezpieczyć.

Wysokość owocowych drzewek kolumnowych

Maksymalna wysokość drzewka zależy od rodzaju zastosowanej podkładki. Zazwyczaj drzewka kolumnowe mają od 50cm do 4m wysokości. Zbyt wysokie drzewa można przycinać co roku do wymaganej wysokości.

Drzewka owocowe niskopienne tzw. karłowate

Najpopularniejsze w naszym sklepie
© Szkółka Tusiński Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved