Jarząby

Na pewno każdy z nas się z nim spotkał i ma w pamięci obraz jaskrawoczerwonych, niezwykle urokliwych koralików. Któż nie widział jarzębu pospolitego, potocznie zwanego jarzębiną na skraju pól lub dróg, niekoniecznie mocno uczęszczanych? Jarząb jest bardzo popularną rośliną spotykaną w każdym zakątku Polski. W obrębie gatunku występuje kilka odmian różniących się pokrojem, wielkością czy kolorem owoców. Wszystkie jednak są bardzo tolerancyjne względem gleby i stanowiska, kwitną na biało w baldachogronach i doskonale odnajdują się nawet w bardzo trudnych warunkach miejskich.

Nasze gospodarstwo oferuje kilka odmian tych popularnych drzew. Niewątpliwie najciekawszymi są te, które posiadają oryginalną jak na ten gatunek żółtą i białą barwę owoców. Jarząb kolumnowy jest bardzo atrakcyjną wizualnie rośliną. Tworzy zwarte, sztywne i wyprostowane pędy, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w niewielkich ogrodach. Przepięknie przebarwia się jesienią, a w połączeniu z pomarańczowo-miodowym odcieniem koralików wygląda nadzwyczaj atrakcyjnie. Jarząb kaszmirski z kolei ozdabiają kremowo-białe owoce zawieszone na pędach o dość nieregularnym, opadającym pokroju. Utrzymują się długo po zrzuceniu przez drzewko liści i wyglądają bardzo urokliwie.


Różnorodność odmian jarzębów pozwala na wybór roślin zarówno o wąskiej koronie ("Fastigiata") jak i rozrastających się wszerz na kilka metrów (jarząb szwedzki). Mogą pełnić funkcję solitera, tworzyć barwne aleje lub z innymi roślinami współorganizować przestrzeń na działce. Dzięki gabarytom będą źródłem cienia dla użytkowników ogrodu.

1 / 1

Jarząb jadalny Granatnaja
Jarząb jadalny Granatnaja Sorbus aucuparia Granatnaja
40,00 zł

Jarząb kaszmirski na pniu
Jarząb kaszmirski na pniu Sorbus cashmiriana
25,00 zł
Dostępność: Dostępność: wiosna 2021

Jarząb pospolity Fastigiata
Jarząb pospolity Fastigiata Sorbus aucuparia "Fastigiata"
32,00 zł

Jarząb szwedzki
Jarząb szwedzki Sorbus intermedia
25,00 zł
Dostępność: Dostępność: wysyłamy w 2-5 dni

Jarzębina
Jarzębina Sorbus aucuparia
14,90 zł
Dostępność: Dostępność: jesień 2021

1 / 1