Winorośl należy do grupy roślin, których owoce mają bardzo duże zróżnicowanie kolorystyczne. W naszym kraju uprawia się odmiany o barwie granatowej, fioletowej, żółtej, zielonej oraz różowej. To nie jedyna cecha, która je różni, są nimi również pora owocowania, odporność na choroby oraz właściwości smakowe. Co do jednego wszyscy pozostaniemy zapewne zgodni - są przepyszne, delikatne, w dojrzałym wieku bardzo słodkie i chyba nie ma osoby, która by ich nie uwielbiała.
Rośliny te czasami bywają kapryśne w uprawie. Lubią ciepłe, osłonięte stanowiska oraz coroczne, aczkolwiek niezbyt obfite nawożenie. Winorośl ma dobrze rozbudowany system korzeniowy, dlatego z reguły, nawet w okresie letnim, nie cierpi na brak wody, co nie oznacza, że na wybitnie suchych glebach nie będzie jej potrzebowała. Warto ją obserwować, w przypadku pojawienia się choroby np. grzybowej należy natychmiast zastosować właściwy oprysk. Przed rozpoczęciem zimy krzew należy dokładnie obsypać kopczykiem będącym mieszanką liści, ziemi i kory.
Winogrona oprócz bezpośredniego spożycia znajdują również szerokie zastosowanie w kuchni. Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym produktem, jaki możemy uzyskać z owoców winorośli jest wino.