Pnącza w ogrodzie stanowią osobną, ale bardzo charakterystyczną grupę roślin. Szybko porastając ściany budynków, mury i trejaże latem osłaniają przed nadmiernym nasłonecznieniem, jesienią i zimą przed silnym deszczem i wiatrem. Mają bardzo niewielkie wymagania względem podłoża, konieczna jest jedynie podpora, na której w zależności od rodzaju będą się pięły lub owijały.


Bluszcz pospolity jest bardzo trwałym gatunkiem co wynika w dużej mierze z niewielkich potrzeb zarówno glebowych jak i siedliskowych. Za pomocą korzonków przybyszowych roślina ma niesamowitą umiejętność wspinania się po drzewach, murach czy ścianach. Może osiągnąć wysokość kilkudziesięciu metrów. Cięcie, aczkolwiek niezbyt silne, powinno odbywać się tuż po zakończeniu zimy, najlepiej w pierwszych tygodniach marca. W znaczący sposób przyspieszy to siłę wzrostu, stare pędy warto skracać mocniej, dzięki czemu będą ulegać ciągłemu odmładzaniu.


Bluszcz pospolity ma przede wszystkim zastosowanie dekoracyjne. Jego błyszczące, ciemnozielone liście wyglądają bardzo efektownie na każdej powierzchni z czasem obrastając każdy możliwy skrawek przestrzeni.

Bluszcz pospolity

Hedera helix
Wysyłamy 2-5 dni
13,00 zł

Winobluszcz pięciolistkowy

Parthenocissus quinquefolia
Wysyłka na wiosnę
14,00 zł
Najpopularniejsze w naszym sklepie
© Szkółka Tusiński Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved