Róże

Na Ziemi pojawiły się około 40 milionów lat temu. Od tego czasu powstało kilkaset gatunków i odmian róż z czego zdecydowana większość bo aż 70% pochodzi z regionów Azji. Od setek lat róże były utożsamiane z pięknem i elegancją. Zdobiły pałace i miejsca kultu religijnego. W obrzędach religijnych oraz na dworach wykorzystywano płatki róż.

Dzisiaj róże można znaleźć w przydomowych ogrodach, publicznych terenach zieleni, a także na balkonach i tarasach. Wiele odmian zostało zmodyfikowanych tak aby spełniały wymagania dnia dzisiejszego. Róże nazywane są „królową kwiatów” ze względu na nietuzinkowy wygląd. Poznaj rodzaje oraz wymagania róż i zdecyduj, która będzie najlepszym wyborem do twojego ogrodu lub na taras.

Podział róż pod względem budowy i zastosowania (rodzaje róż)

Róża rabatowa krzew Czerwona

Róża rabatowa

Jest to bardzo popularny rodzaj róż. Jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje się je do nasadzeń w rabatach. Charakteryzują się niezbyt dużą wysokością krzewu i tworzeniu na jednym pędzie kilku kwiatów. Róże rabatowe są niekiedy wykorzystywane do tworzenia kwiecistych żywopłotów.

Róże wielkokwiatowe sadzonki

Róża wielkokwiatowa

Cechą charakterystyczną są ogromne kwiaty. W ogrodach jest rzadko spotykana ponieważ na jednym pędzie kwitnie tylko jeden kwiat. W dodatku pędy są pokryte kolcami. Róże wielkokwiatowe wykorzystywane są najczęściej w bukieciarstwie i dostępne są w postaci kwiatów ciętych.

Róże parkowe sadzonki

Róża parkowa / Róża krzaczasta

Grupa róż charakteryzująca się krzewiastym pokrojem o wysokości do 2,5 m. Sadzone są bardzo często na terenach zieleni publicznej ze względu na ich odporność na mróz i choroby. Róże parkowe nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Róża pnąca na altanie

Róża pnąca

Rodzaj róż, który posiada bardzo duże przyrosty. Róże pnące wymagają stosowania podpór w postaci pergol, altanek czy ściany. Często jako podpory wykorzystywane są ogrodzenia dzięki czemu powstaje kwiecista ściana. Dzielą się na sztywnołodygowe i wiotkołodygowe. Dostępne są odmiany kwitnące jeden raz w sezonie oraz powtarzające kwitnienie.

Róża okrywowa Czerwona sadzonka

Róża okrywowa

Nazwa tej grupy róż wynika ze sposobu rozrostu roślin – tworzą one dywan czyli okrywają ziemię. Róże okrywowe zazwyczaj są bardzo odporne na mróz i choroby przez co są chętnie wykorzystywane na terenach zieleni publicznej. Często także można je spotkać w ogrodach przydomowych.

Róża wielokwiatowa na pniu

Róża wielokwiatowa

Charakterystyczną ceną jest posiadanie dużej ilości kwiatów zebranych w kwiatostany. Kwiaty nie są tak duże jak w przypadku róż wielkokwiatowych ale ich duża ilość sprawia, że róże wielokwiatowe dają bardzo ciekawy efekt wizualny z większej odległości.

Róża zwisająca Wisząca

Róża zwisająca

Kwiaty zebrane są w kwiatostany, które uginają się pod swoim ciężarem co tworzy efekt wiszenia. Liście róż są drobne. Bardzo efektownie wygląda ten rodzaj róż szczepiony na pniu.

Róża pienna tzw szczepiona na pniu czerwona

Róża szczepiona na pniu

Bardzo popularne i efektowne róże o pokroju drzewka. Zajmują mało miejsca więc mogą znaleźć zastosowanie także na balkonach i tarasach w oprawach doniczkowych. Róże na pniu osiągają wysokość od 90 do 150 cm i jest uzależniona od wysokości pnia, na którym jest szczepiona. Szczepione na pniu są niemal wszystkie rodzaje róż wymienionych powyżej. Szczególnie efektowne są róże wiszące szczepione na pniu.

Róże sadzenie i wymagania

Róże są roślinami wymagającymi i delikatnymi. Najlepiej róże sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem silnymi podmuchami wiatru. Wymagają dość żyznej gleby. Gleby suche i piaszczyste lub bardzo wilgotne (podmokłe) nie będą dobrym miejscem sadzenia róż. Dlatego przed posadzeniem należy oczyścić miejsce z chwastów i kamieni, przekopać, a w razie konieczności uzupełnić żyzną ziemią.

Na jakiej głębokości sadzić różeOptymalne dla róż pH gleby jest różne i zależy od preferencji sadzonej odmiany ale można dość ogólnie przyjąć przedział 5,5 do 6,5 pH. Przed nasadzeniem należy wzbogacić glebę naturalnym nawozem w postaci obornika lub kompostu. Konieczne jest także rozluźnienie gleby ponieważ korzenie róż mają stosunkowo duże zapotrzebowanie na tlen.

Miejsce szczepienia róży powinno znaleźć się około 5 cm poniżej gruntu (w ziemi).

Uwaga! Jeśli sadzisz różę w miejscu, w którym wcześniej rosła inna róża to koniecznie wymień ziemię – wykop większy niż standardowy dołek do sadzenia (średnica 40-60 cm i głębokość do 50 cm) i wsyp gotową ziemię ogrodniczą (może to być specjalna mieszanka dedykowana uprawie róż) oraz dobrze ją nawieź. Wcześniej rosnąca roślina pozbawiła glebę wartości odżywczych potrzebnych róży do wzrostu, a biorąc pod uwagę, że system korzeniowy róż może być dość rozbudowany to warto wymienić glebę na większym obszarze.

Kiedy sadzić róże?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Okres sadzenia róż zależy od formy w jakiej zakupiliście sadzonkę. Sadzonki róż z odkrytym korzeniem lub balotowane najlepiej sadzić w marcu i kwietniu ewentualnie jesienią od późnego września do listopada.

Sadzonki róż sprzedawane w pojemnikach można sadzić od wiosny do jesienitakże latem. Uwaga! przed sadzeniem róży z pojemnika należy dobrze podlać różę w pojemniku aby podczas wyciągania rośliny nie uszkodzić systemu korzeniowego.

Jak gęsto sadzić róże?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie ponieważ gęstość nasadzeń róż (odstęp pomiędzy różami) zależy od rodzaju oraz efektu jaki chcemy osiągnąć (czy luźny czy gęsty szpaler). Możemy jednak określić optymalną gęstość sadzenia według rodzaju róż:

  • Róże rabatowe – najpopularniejsze z róż (krzewy stosunkowo niewielkie) możemy sadzić do 7 sztuk na m2 lub sadząc w linii co 30 - 40 cm
  • Róże wielkokwiatowe i wielokwiatowe – można sadzić do 7 sztuk na m2 lub w linii co 30 - 50 cm
  • Róże parkowe – o dużych krzewach – sadzimy do 3 sztuk na m2, a sadząc w linii co 50 – 150 cm
  • Róże pnące – ze względu na sposób rozrastania się rośliny na jednym m2 powinno przypadać do 2 roślin a sadząc w linii co 150 cm

Można dokonać odstępstw od powyższych sugestii np.: sadząc dwie róże pnące o różnych kolorach blisko siebie można uzyskać bardzo ciekawy efekt dwukolorowej róży. Przed posadzeniem róż różnych odmian w grupie należy zapoznać się z wymaganiami uprawy i wybrać róże o podobnych wymaganiach.

Pielęgnacja róż

Róże w zależności od gatunku i odmiany mają różne wymagania uprawy oraz pielęgnacji. Najodporniejszymi różami są należące do grupy okrywowych oraz parkowych.

Niezależnie od gatunku i odmiany należy zadbać o podstawowe potrzeby roślin.

Należy pamiętać o prawidłowym podlewaniu – nie należy polewać wodą liści i kwiatów gdyż może to doprowadzić do rozwinięcia chorób grzybowych. Róże należy podlewać od spodu – ziemię pod rośliną. Warto zadbać o nawożenie róż co pozwoli na uzupełnienie braki w minerałach szczególnie fosforu i potasu. Można korzystać z odżywek i nawozów uniwersalnych ale polecam korzystanie z dedykowanych dla róż. Właściwie nawożone róże obficie kwitną, a okres kwitnięcia jest dłuższy. Nawożenie minerałami należy zakończyć w czerwcu aby róża zdążyła przygotować się do zimowania – zbyt długie nawożenie zbytnio przedłuża okres wegetacji. W trakcie kwitnięcia należy usuwać suche kwiaty róż co zwiększa walory wizualne oraz przyśpiesza ponowne kwitnięcie. Przycinanie róż Róże należy przycinać wiosną. W pierwszym roku pęd należy przyciąć dość krótko tj. około 15 cm, a w kolejnych latach przycinanie wykonuje się w celu formowania krzewu do oczekiwanego kształtu oraz usuwania suchych i zbyt gęstych pędów. Niektóre odmiany róż mogą mieć indywidualne wymagania dotyczące przycinania dlatego zawsze warto zapoznać się z opisem i wymaganiami zakupionej rośliny.

Szkodniki i choroby róż

Róże są podatne na choroby grzybowe. W celu zapobiegania tego typu chorobom warto sadzić róże w miejscach, w których jest dobra cyrkulacja powietrza (ale nie są narażone na silne podmuch wiatru) osuszająca masywne i gęste kwiaty po opadach deszczu lub z porannej rosy. Oprócz chorób róże narażone są na mszyce, skoczka różanego, śluzownicę różaną oraz przędziorka. Choroby i szkodniki można zwalczyć preparatami chemicznymi (opryskiem).

Przygotowanie róż na zimę

Róże w naszym klimacie wymagają przygotowania na zimę. Zazwyczaj wystarczy kopczyk z ziemi usypany nad korzeniem rośliny. Niekiedy stosuje się ściółkowanie kilkucentymetrową warstwą kory drzew iglastych.

Róże
Najpopularniejsze w naszym sklepie
© Szkółka Tusiński Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved