Rośliny iglaste do ogrodu

Wybierając rośliny iglaste do przydomowego ogrodu oprócz własnych upodobań musisz wziąć pod uwagę warunki panujące na działce tj. rodzaj gleby, nasłonecznienie, podmokłość terenu czy ekspozycję na wiatr. W tym artykule postaramy się przedstawić skuteczny sposób dobierania roślin do ogrodu.

Dlaczego warto sadzić drzewa i krzewy iglaste?

Jest wiele determinantów stanowiących o wyborze roślin iglastych ale najczęściej wymienianymi i wydaje się, że najistotniejszymi są dużo mniejsze wymagania glebowe niż roślin liściastych oraz całoroczna zieleń.

Jakie są wymagania glebowe roślin iglastych?

Patrząc na wymagania glebowe to powiedzenie, że choinka urośnie nawet na piasku nie do końca jest trafne. Oczywiście, sosna czy świerk będą rosły na piaszczystej glebie ale czy będą wyglądały okazale? Na wygląd rośliny czy to iglastej czy liściastej duży wpływ ma dopasowanie gleby do preferencji rośliny. Iglaki nie są wymagające ale potrzebują odpowiednich warunków. Większość roślin iglastych najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych z lekko kwaśnym odczynem.

Jeśli w twoim ogrodzie gleba jest wilgotna, a teren podmokły to nie musisz rezygnować z iglaka ponieważ w takich warunkach poradzi sobie żywotnik, cyprysik oraz niektóre gatunki świerków.

Są także gatunki roślin iglastych, które bardzo dobrze rosną na glebach wapiennych m.in. sosna czarna, sosna bośniacka, jałowiec sabiński czy cis pospolity.

Jak sprawdzić kwasowość gleby?

Dzisiaj każdy z nas może szybko i w miarę dokładnie sprawdzić kwasowość gleby w przydomowym ogrodzie. Można to zrobić za pomocą papierka lakmusowego, kwasomierza lub miernika (analogowego lub cyfrowego). W każdym sklepie ogrodniczym dostępne będzie jedno z wyżej wymienionych rozwiązań.

Ważne jest aby próbki pobierać z głębokości około 20 cm (na głębokości szpadla) i kilku miejsc. W ogrodzie może wystąpić więcej niż jeden rodzaj gleby o różnej kwasowości. Niekiedy część ogrodu ma glebę gliniastą, a w innym miejscu piaszczystą.

Co zrobić gdy gleba jest za kwaśna lub zbyt zasadowa?

Jeśli ziemia w twoim ogrodzie jest zbyt kwaśna (niskie pH) możesz wymieszać ją z wapnem sypkim lub preparatem złożonym, który oprócz wapna zawiera dodatkowe pierwiastki i składniki.

W przypadku gdy gleba jest zbyt zasadowa (ma wysokie pH) możesz ją zakwasić stosując kwaśny torf, ptasi obornik, saletrę amonową lub inny preparat do tego przeznaczony.

Gdy mamy określone parametry gleby warto przyjrzeć się nasłonecznieniu i narażeniu na podmuchy wiatru.

Najlepsze stanowisko dla iglaka

Tak jak większość roślin także iglaki do wzrostu potrzebują słońca. Będą rosły zarówno w cieniu jak i pełnym słońcu … ale niektóre gatunki mają określone preferencje, które wpływają na wygląd rośliny.

Sosny, świerki, jałowce i modrzewie najlepiej rosną w pełnym słońcu. Ich igły są wtedy w pełni wybarwione. W przeciwieństwie do nich cisy preferują stanowiska zacienione.

Rośliny iglaste dobrze znoszą miejsca narażone na podmuchy wiatru nie mniej jednak należy unikać nasadzeń w takich miejscach ponieważ częsta i długotrwała ekspozycja na silne podmuchy wiatru może doprowadzić do deformacji rośliny – wygnie się zgodnie z kierunkiem wiatru oraz strona narażona na podmuchy wiatru będzie słabiej rozwinięta (roślina nie będzie symetryczna).

Gatunkami roślin iglastych, które szczególnie nie lubią miejsc wietrznych są: jodła koreańska, jałowiec pospolity i cis.

Wybierając iglaka do ogrodu należy także zwrócić uwagę na kolor. Zieleń zieleni nie jest równa. Część roślin posiada igły o kolorze głębokiej ciemnej zieleni, inne jasno zielone, a inne żółtawe. Są także iglaki o niebieskawym odcieniu igieł np.: modrzew japoński „Blue Dwarf” lub świerk „Blue Wonder”.

Niektóre gatunki mają także ozdobne szyszki, które skupiają uwagę przechodniów. Jodła koreańska posiada duże stojące niebieskofioletowe szyszki, których nie da się nie zauważyć.

Iglaki sadzić razem czy osobno?

Iglaki w ogrodzie mogą pełnić różne funkcje – mogą być tłem, tworzyć żywopłoty, stanowić fragment skalniaka lub nasadzenia w donicy albo być wyeksponowane jako solitery.

Jako solitery można wykorzystać wszystkie rośliny iglaste o dużych rozmiarach – zarówno wysokości jak i obwodu. Często wybieranymi roślinami jest świerk kłujący oraz różne gatunki cyprysików.

Jako tło najlepiej sprawdzą się krzewy iglaste oraz płożące, które posadzone w grupach dadzą bardzo ciekawy efekt. W taki sposób można zasłonić narzędziownię, kosz na śmieci lub kompostownik ?

Rośliny iglaste świetnie sprawdzają się w roli żywopłotu. Wynika to z ich podstawowej cechy – są zielone przez cały rok. Dużym atutem jest także mrozoodporność oraz wytrzymałość na okresy suszy. Iglaki dają się łatwo formować i dobrze znoszą przycinanie.

Najczęściej wybierane rośliny iglaste na żywopłot to: żywotnik (tuja), cis pospolity, jałowiec pospolity a także świerk pospolity.

Do nasadzeń w donicach najlepiej nadają się wszelkie odmiany karłowate iglaków oraz szczepione na pniu.

Róże
Najpopularniejsze w naszym sklepie
© Szkółka Tusiński Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved